Przed nami najsłodszy dzień w roku, czyli tłusty czwartek. Kojarzy nam się on przede wszystkim z pączkami, których bogatą ofertę jak co roku znajdziecie w sklepach sieci Netto. Tradycyjna polska przekąska to jednak nie jedyny sposób na świętowanie końca karnawału - Netto przyjrzało się więc słodkościom, które cieszą się popularnością również poza granicami naszego kraju. Oto najciekawsze z nich.
Możemy je jeść o każdej porze roku, ale w ten jeden szczególny dzień stają się głównym bohaterem naszego jadłospisu. Zgodnie z danymi Netto*, to właśnie w tłusty czwartek sprzedaż pączków oraz ich zagranicznej wariacji, czyli donutów w sklepach rośnie o blisko 24-krotnie w stosunku do regularnego dnia. Te słodkie przekąski stanowią tego dnia prawie 1/4 wszystkich sprzedawanych produktów!
*dane za 2023 rok
Polskie pączki spotkamy w najróżniejszych wariantach, nadziewanych wszelkimi rodzajami konfitur i dżemów – ale jak ta różnorodność ma się do ich odpowiedników z całego świata? Z okazji zbliżającego się tłustego czwartku Netto przybliża nam jego historię.
Słone początki słodkiego święta
Dzisiaj tłusty czwartek to dzień jednoznacznie kojarzący się z łakociami, jakimi są pączki – nie zawsze jednak tak było! Słynna dziś słodka przekąska swoimi korzeniami sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie była przyrządzana w formie kul chlebowych nadziewanych… słoniną. Podobne pączki serwowane były także na staropolskich stołach, w towarzystwie innych tłustych, mięsnych potraw (stąd staropolska nazwa karnawału – mięsopust). Ich słodka odmiana zagościła w polskiej kuchni prawdopodobnie w XVI wieku, za sprawą inspiracji z kuchni arabskiej – i taka odmiana tradycyjnej przekąski utrzymuje się u nas do dziś.
Najciekawsze pączki świata
Prawdopodobnie najsłynniejszą alternatywą znanych nam łakoci są znane z hollywoodzkich produkcji filmowych donuty. Ich charakterystyczny kształt oponki oblanej lukrem niezmiennie kojarzy nam się z kuchnią zza oceanu. Donuty cieszą się rosnącą popularnością w naszym kraju – wg danych Netto, w regularnym dniu w sklepach tej sieci sprzedawane jest ich więcej niż zwykłych pączków. Statystyka tak diametralnie zmienia się jednak w tłusty czwartek, kiedy to tradycyjne pączki zdecydowanie dominują nad ich kuzynami zza oceanu.
Kolejna różnica w przyrządzaniu pączków wiąże się ze sposobem, w jaki są one nadziewane. W kilku odmianach spotykanych na świecie łakocie te są wypełniane od góry. W ten sposób przygotowuje się włoskie Bomboloni z kremem.
Tłusty czwartek… czy wtorek?
Zwyczaj słodkiego zakończenia okresu karnawałowego przetrwał do dzisiejszych czasów nie tylko w Polsce – chociaż nie wszędzie spotkamy się z obchodami „tłustego czwartku”. W wielu krajach koniec karnawału świętuje się we wtorek zaraz przed Środą Popielcową, tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Popularną nazwą tego dnia używaną na świecie jest Mardi Gras.
W Wielkiej Brytanii święto znane jest także pod nazwą Pancake Day – i to właśnie naleśniki, a nie pączki, są głównymi bohaterami obchodów końca karnawału w tym kraju.
W Danii oraz w innych krajach skandynawskich obchodzi się Fastelavn. Święto znane jest z przygotowywanych na tę okazję pszennych słodkich bułek wypełnionych kremem i pokrytych lukrem, zwanych Fastelavnsboller.
Dla każdego coś słodkiego
W tym roku tłusty czwartek wypada 8 lutego. W sklepach Netto już od 5.02 dostępna jest szeroka oferta tradycyjnych pączków o różnych smakach: pączki z powidłami śliwkowymi i skórką pomarańczową w cenie 1,99 PLN za 1 szt. 90g, pączek z kremem o smaku mlecznym za 2,99 PLN za 1 szt. 105g. Z kolei w dniach od 7.02. do 8.02 w promocyjnych cenach będziemy mogli kupić pączki z lokalnej piekarni (1,99 PLN za 1 szt.) oraz klasyczne pączki z marmoladą i cukrem pudrem, dostępne w cenie 0,49 PLN za 1 szt. 65g przy zakupie 12 szt. Dobra wiadomość dla fanów donutów: w cenie 2,49 PLN za 1 szt. dostępne będą smaki cappuccino, berry oraz cookies, natomiast za 2,99 PLN za 1 szt. kupimy Donuty Raspberry King. W ofercie znajdą się również Donuty KitKat oraz Muffin E. Wedel w cenie 3,49 PLN za 1 szt.